Elamuslood

teater, muusika, kunst, kirjandus, film, fotograafia, tants

Kohtumised Marju Mutsuga 15. mai 2014

Filed under: ajas ja ruumis — viinamarjad @ 12:50
Tags: , , ,

Mäletan oma esimest kohtumist Marju Mutsuga. Jalutasin mööda Pärnu maanteel asuvast Disaini- ja Arhitektuurigaleriist, pea omi mõtteid täis, hooletult pilgul ringi käia lastes. Aknast vaatasid mulle vastu (minu jaoks tol hetkel) tundmatud kunstiteosed, mis sundisid ringi pöörama ja uksest sisse astuma. Galeriis polnud peale minu ja näitusevalvuri kedagi. Võtsin aega iga tööga tutvumiseks, vestlesin valvuriga, et kunstnikust endast rohkem teada saada. Mind juhatati mind Herald Eelma koostatud raamatu juurde ja veetsin Marju Mutsu tööde seltsis kogu ülejäänud õhtu.

 

See oli 2011. aastal. Sealt edasi võtsin raamatu aeg-ajalt jälle ja jälle kätte, võlutuna Mutsu tööde sundimatust kergusest ja lugude jutustamisest.

 

Möödus kaks aastat. Olin esimese kursuse kunstiteaduse tudeng ja käimas kohustuslik muuseumipraktika nädal. Meile tutvustati Kumu kunstihoidlaid, nende seas graafikakogu. Pilk jäi pidama sahtlil nimega: M. Mutsu. Tundsin äratundmisrõõmu südames ja palusin töid näha. Aega selleks polnud ning sain vastu teavet, et kunstniku tööde näitus on planeeritud järgmisse aastasse. Üldises infomüras oleks see teave kuskil minus ära registreerunud, et seejärel ununeda. Õigel hetkel enne praktika lõppemist, aga tuli ta taas esile. Pakkusin end appi. Siit võiks öelda algab minu kolmas kohtumine Marju Mutsu graafikaga.

 

2013. aasta septembris kohtusin taas Anne Unteraga, Kumu graafikakogu hoidjaga. Sellest ajast peale on minu tutvus Marju Mutsu töödega muutunud sügavamaks. Oleme vestelnud Mutsu poegadega – see on avanud nii mõnegi töö jaoks hoopis uue tagatausta, arutanud näituse kontseptsiooni üle, kahepeale tutvustava teksti valmis teinud ja näituse teosed välja valinud.

 

Marju Mutsu “Ofordis tabatud hetk” näitusel Kumu kunstimuuseumis on üleval tööd, mis keskenduvad aja fenomenile. Graafik on osanud kinni püüda nii mööduvate inimeste pilke kui looduse ürgset ilu. Teda on alati ümbritsenud nooruse lummus, kuid vaatamata sellele on ta terase ja küpse pilguga maailma vaadanud, jättes maha visuaalset naudingut pakkuva loomepagasi. Graafiku teosed mahuvad suures osas 1970. aastatesse, ent selle vähese ajaga suutis ta tuua eesti kunsti palju vaimset värskust.

 

Marju Mutsu elu lõpuaastatel asendusid temale omane nooruslik elujanu, meeleolude vaheldumine, graafiliste lahenduste avatus ja väljenduse siirus väga isikupäraste tihedate kujunditega. Neid võiks nimetada filosoofilisteks mõtteteradeks või aforismideks graafikas.

 

Marju Mutsu lahkus siit ilmast enne kui mina siia sündisin. Sellele vaatamata tunnen, et oleme kohtunud mitmeid kordi ning läbi tema loomingu on sündinud väga eriline tutvus.

 

*

 

Marju Mutsu “Ofordis tabatud hetk”

Kumu kunstimuuseumis 15.05.-21.09.2014

4. korrus, A tiib, graafikakabinet

Kuraator: Anne Untera

Kaaskuraator: Elisa-Johanna Udde

Kujundaja: Villu Plink

Graafiline disainer: Kätlin Tischler

29.03.01 (26)Pilt ettevalmistustelt: Elisa-Johanna Udde

 

Advertisements
 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s