Elamuslood

teater, muusika, kunst, kirjandus, film, fotograafia, tants

Unesnõidujast 13. märts 2012

Filed under: ajas ja ruumis — viinamarjad @ 18:45
Tags: , , , ,

“Märkasin, et Üllari paremal käel puudub pöial. tean küll, et pole ilus seda põrnitseda, aga see on huvitav – tahaks näpuga puudutada. Kas luu on puhtalt maas või on mingi väike kild sisse jäänud? Liiguta pöialt! Kas könt liigub? Fantoomvalusid esineb? Aga unes on sul pöial ikka alles või?”

Huvitav kuidas ma kodumaisest kirjandusest ausust otsin. Margus Tamm pakkus seda ühel või teisel määral. Või mõlemal. Kogu raamat oli tema lugu. Või lood tema loost. Kaanelgi seisab 2006 kuni Mehhiko. Nauditav lugeda. Voolav on vast sõna mida otsin.

“Aga noortel on idee, et nad võivad saada oma töö eest tasu, neil on ettekujutus õiglase tasustamise võimalikkusest. Selline illusioon võibki kergesti tekkida välismaal pakutavatest palkadest, mis on mõistagi palju suuremad, kui siin harjunud ollakse. Siis võib tõesti tekkida tunne, et sa oled jõudnud olukorda, kus sa sooritasid tasakaalustatud tehingu, et tasu on töö vääriline. See kõlab ju toredalt, aga tegelikult see on lõks. Sest kui sa tunnistad, et sa saad oma töö eest õiglast tasu, siis tuleneb sellest ühtlasi, et see, mida sa teed, on mõõdetav. Aga kõik, mis on mõõdetav, on tühine, sest iga numbri kohta võib nimetada teise numbri, mis on kümme korda, miljon korda suurem. Mina ei arva kunagi, et mulle tasuti nüüd õiglaselt. Mitte kunagi. Sest niimoodi ei tohi mõelda.”

Seda lõiku nüüd üle lugedes tuleb meelde tänane hommik tööl. Esimene klient küsis mult kas meil midagi juua ka pakutakse. Järgnes kiire küsimus, et kas midagi ka tasuta saab. Minu vastus, et omanikud on kindlad hinnapiirid määranud ja mul pole selle üle mingit võimu sain päris pika monoloogi maailma rahavõimust, kapitalismist ja sellest kuidas valitsus on vaid näiline ja tegelikult valitsevad rahahaid. kapitalistid. Vesi mille ma talle hiljem ravimi andmiseks andsin (ilma tasuta, otse kraanist) maitses tema jaoks väga hästi “ja mis peamine – tasuta!” Mulle pakkus mees huvi. Oleksin temaga hea meelega pikemalt vestlema jäänud. Vanem, veidi räsitud ent viisaka olemisega. Huvitav millega ta tegeleb? Ma pole päris kindel, kuhu selle looga jõuda tahtsin, aga vahest see polegi kõige olulisem.

 

Advertisements
 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s