Elamuslood

teater, muusika, kunst, kirjandus, film, fotograafia, tants

Dead Man 12. nov. 2010

Filed under: ajas ja ruumis — viinamarjad @ 00:47
Tags: , , , ,

It is preferable not to travel with a dead man. – Henri Michaux

*

Taaskord üks meistriteos Jim Jarmuschilt (keda ma absoluutselt armastan).

William Blake (Johnny Depp) sõidab linna nimega Machine, kus teda peaks ootama töökoht. Kohale jõudes selgub aga, et ta on hiljaks jäänud ning raha, et tagasi sõita tal ei ole. Kõrtsi ees kohtub ta Thel’iga kelle juures asjad teistsuguse pöörde võtavad. Sisse tormab Theli eks Charlie kelle ta maha laseb peale seda kui too Theli maha on lasknud (Thel hüppab ette Williamile, et teda päästa). William põgeneb linnast ning teda asuvad Charlie isa käsul jälitama kolm palgamõrvarit. William Blake kuulutatakse tagaotsivaks kelle eest pannakse välja üha suuremaid summasid. William kulgeb koos indiaanlase Nobody’ga (Gary Farmer), kes ta vahepeal hülgab kuid nende teed ristuvad taas ühel ööl. Nobody on mees tänu kellele Blake elab nii kaua kui ta elab.

Olgu, selle filmi ümber jutustamine tundub tegelikult mulle sama mõttetu kui lootus, et süüdatud küünal kunagi ei kustu. Film oli üdini Jarmuschilik nagu ma lootsin ja meeldis mulle taaskord nagu iga teinegi Jarmuschi teos, mida näinud olen. Lugu kulges rahulikult omade heade hetkedega ja veelgi meeldejäävamaks muutis selle Neil Youngi imeline taustamuusika.

Nobody pidas William Blake’i inglise luuletajaks kelle luuletused omal ajal teda kõnetanud olid. Tema arvamust ei kõigutanud ka asjaolu, et Blake talle ütles, et luulest midagi ei tea.

Üks mu lemmik kohtadest oli see, kus kaks ohvitseri, kes raha taga ajasid, Blake’i otsisid ja ta ka leidsid ning sealt tulenev kõnelus:

“Are you William Blake?”

“Yes I am. Do you know my poetry?”

ning seejärel lask mis tappis ühe ohvitseridest ning tema püstolist lahti läinud lask tappis teise.

Teine lemmik koht oli see, kus Nobody Blake’i merele laskis, et hing saaks minna kust hinged tulevad ja kuhu ka lähevad. Ehk see oli lõpp. Viimase asjana (peale pilvede) nägi William Nobody ja ainsa elusa palgamõrvari lasuvahetust mille tulemusel mõlemad surid.

*

Ma ei suuda kuidagi seda lugu nii palju sõnadesse panna, et see annaks edasi seda, mida see film mulle andis. Leidsin taas enda jaoks hea filmi ja tõesti nautisin selle vaatamist. Kes aga tahab oma silmaga näha seda millest räägin vaadaku film ise otsast lõpuni läbi.

Advertisements
 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s